خانه / ادبیات خارجی / معرفی کتاب: خدایان آمریکایی اثر نیل گیمن (لینک دانلود به زبان اصلی)

معرفی کتاب: خدایان آمریکایی اثر نیل گیمن (لینک دانلود به زبان اصلی)

مجموعه خدایان آمریکایی اثر نیل گیمن

American Gods by Neil Gaiman

خلاصه کتاب

سایه در طول سه سال حبسش آرام منتظر روزی بود که بتواند به ایگل پوینت در ایندیانا برگردد. مردی که دیگر از اتفاقات فردا نمی‌ترسد و فقط می‌خواهد همراه لورا باشد، زنی که خیلی دوست دارد.

اما درست چند روز قبل از آزادیش لورا و بهترین دوست سایه در تصادف می‌میرند. حالا زندگیش از بین رفته است و دیگر چیزی او را پابند نمی‌کند پس شغلی از غریبه‌ای گول‌زننده قبول می‌کند که در راه خانه ملاقات کرده است. مردی مرموز که خودش را به عنوان آقای ونزدی معرفی می‌کند. ونزدی به عنوان فردی حقه‌باز و فراری اطلاعات بیشتری از خود سایه در مورد او دارد.

زندگی به عنوان محافظ، راننده و پادوی ونزدی جالب‌تر و خطرناک‌تر از تصور سایه است. او در جاده‌ای عجیب و تاریک قدم بر می‌دارد و با شخصیت‌هایی عجیب ملاقات می‌کند که به شکلی سرنوشتشان به او گره خورده است. در طول داستان سایه می‌فهمد که گذشته هرگز نمی‌میرد. همه شامل لورای دوست داشتنیش اسراری داشته‌اند. رویاها، توتم‌ها، افسانه‌ها و اسطوره‌ها واقعی‌تر از آنی هستند که اطلاع داریم. در نهایت کشف می‌کند زیر سطح زندگی آرام روزمره همه طوفانی به وجود می‌آید. جنگی حماسی برای روح آمریکا و او درست وسط مسیر قرار گرفته است.

نظر خوانندگان

این اثر نیل گیمن به اندازه سندمن مشهور است. خدایان آمریکایی یکی از بهترین کتاب‌های ژانر خود به شمار می‌رود. مشکل واقعی زمین پیش می‌آید که باید ژانر اثر را شناسایی کنیم. البته این دیدگاه به معنای سر هم بندی کردن کارهای گیمن نیست. خدایان آمریکایی مرز ژانرها را در می‌نوردد و انگار ژانری جدید توسط او خلق می‌شود.

نتیجه نهایی مانند ساختن گونه‌ای جدید از گل رز است. تمام ویژگی‌های مورد نظر را در دیگر رزها تشخیص می‌دهید و بعد آنها را به هم متصل می‌کنید. این فرآیند ممکن است اصلا لذت‌بخش نباشد اما نتیجه‌ای زیبا دارد.

ویکیپدیا رمان را ترکیبی از آمریکانا، فانتزی و رشته‌هایی از اسطوره‌های مدرن و باستان می‌داند. با این که من از آمریکانا خوشم می‌آمد اما با خواندن این کتاب علاقه‌ام بیشتر نشد.

داستان در مورد قهرمان کم‌حرف و اسرارآمیزی به نام سایه است که به عنوان زندانی آخرین روزهای حبسش را می‌گذراند. اما سایه به دلیل مرگ بی‌موقع همسرش لورا چند روز زودتر آزاد می‌شود. در سفر بازگشت مرد به نام آقای ونزدی را ملاقات می‌کند که نه تنها علاقه زیادی به سایه نشان می‌دهد اما چیزهای زیادی هم می‌داند.

تکه‌ای از کتاب: (ونزدی از اتاقی در پایی راهرو بیرون می‌آید و به سایه اشاره می‌کند.

می‌پرسد: «تدفین چطور بود؟»

سایه می‌گوید: «تموم شد.»

«نمی‌خوای در موردش صحبت کنی؟»

سایه می‌گوید: «نه.»

ونزدی لبخند می‌زند: «خوبه. این روزها صحبت زیادی بود. صحبت صحبت صحبت. این کشور خیلی بهتر میشه اگه مردم یاد بگیرن در سکوت زجر بکشن.»)

در اتفاق بعدی سایه شغل پیشنهادی ونزدی را به عنوان محافظ و مباشرش قبول می‌کند. او باید در طول سفرهایش او را همراهی کند. خواننده بلافاصله احساس خواهد کرد که ونزدی نقشی بیشتر از آن چیزی دارد که به نظر می‌رسد و عدم وجود اطلاعات کافی سایه او را به دردسر خواهد انداخت.

در طول کتاب سایه به انواع دوستان، آشناها و دشمنان ونزدی معرفی خواهد شد. گیمن به شکلی ستدنی برای آمریکا اسطوره می‌سازد. آمریکا هم مثل استرالیا از تکه‌های بقیه ساخته شده است. در این مجموعه قهرمانان آمریکایی مانند جانی اپل‌سید را با چند خدا که آمریکایی‌های به وجود آورده‌اند ترکیب می‌کنید که به دلیل زندگی مدرن و تکنولوژی مانند اینترنت، تلویزیون و غیره است.

تمام این طرح داستان به طرز غیر قابل تعجبی به سایه وابسته است. انتخاب‌هایی که می‌کند و خواهد کرد. درست است که تا وقتی پیروز نشود ماجرا به پایان نمی‌رسد اما گاهی آرزو می‌کنید فقط سایه و جامعه کوچک لیک‌ساید وجود داشته باشد.

تکه‌ای از کتاب: (سایه در جلو را می‌بندد. اتاق یخ‌بندان است. بوی افرادی را می‌دهد که رفته‌اند تا زندگی دیگری را بکنند، تمام آنهایی که خورده‌اند و رویا می‌بینند. ترموستات را می‌یابد و به هفتاد درجه بر می‌گرداند. به آشپزخانه کوچک می‌رود و کشوها را می‌بیند. یخچال به رنگ آووکادو را باز می‌کند اما خالی است. تعجیبی ندارد. حداقل داخل یخچال تمیز و غیر آلوده است.)

با وجود این که گیمن مردی انگلیسی است یعنی در انگلیس بزرگ شده است علم خوبی راجع به زندگی آمریکایی دارد انگار همینجا بوده است. توضیحاتش در مورد افراد محلی کشور به شما احساس کافی می‌دهد که گیمن مدتی فقط در آمریکا به رانندگی مشغول بوده است. گاهی نگاهی به خانه مردم می‌انداخت و به اطراف نگاه می‌کرد و کل کشور را به خاطر می‌سپرد.

اما چنین چیزی هم بدون توانایی تقریبا غیر طبیعی او برای نویسندگی هیچ است. تصور می‌کنم گیمن کتابی در مورد اثرات یخزدگی بنویسد و من باز هم جذب شوم و توضیحات تقریبا جادویی‌اش را بخوانم.

اگر شما به آمریکا، ادبیات یا حتی زامبی‌ها (اگر همسری مرده به سراغتان نیاید به چه درد می‌خورد؟) باشید خدایان آمریکایی اثر نیل گیمن مناسب شماست.

کتاب‌ها

جلد یک خدایان آمریکایی (2001) (American Gods)

جلد یک و نیم پادشاهی گلن (2006) (The Monarch of the Glen)

جلد دو پسران آنانسی (2005) (Anansi Boys)

(لینک دانلود مجموعه به زبان اصلی)

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*