خانه / ادبیات خارجی / معرفی کتاب: مجموعه نایت ساید اثر سایمون آر گرین (همراه با لینک دانلود)

معرفی کتاب: مجموعه نایت ساید اثر سایمون آر گرین (همراه با لینک دانلود)

 

مجموعه نایتساید اثر سایمون آر گرین

Nightside series from Simon R. Green

در نایتساید همیشه شب است. همیشه ساعت سه صبح است و طلوع هرگز فرا نمی‌رسد. مردم همیشه می‌آیند و می‌روند. نیازها آنها را به اینجا می‌کشد یا در جستجوی لذت‌ها یا خدماتی هستند که در دنیای منطقی روزانه نمی‌گنجد. هیچ‌کس سوالی نمی‌پرسد. کسی اهمیتی نمی‌دهد.

جان تیلور کارآگاه خصوصی است که در خیابان‌های بی‌رحم این دنیای زیرزمینی کار می‌کند. استعدادش را در یافتن هر چیزی به بالاترین قیمت می‌فروشد. از شکار نوجوان‌های فراری گرفته تا یافتن جام نامقدس.

اوایل امسال کتاب دیوانگی فرشته‌ها اثر کیت گریفین را بر مبنای مرور جاشوا خواندم. از آن موقع به دنبال کتاب‌هایی بودم که جادوگر‌های شهری را نشان می‌دهد چون از نظر من بهترین فضای فانتزی شهری این‌گونه است. یکی از اولین کشف‌های من کتاب‌ها سایمون آر گرین و مجموعه نایت‌ساید بود. حالا در نهایت این فرصت را دارم تا اولین کتاب مجموعه را بخوانم و خوب فضا دقیقا همان چیزی است که می‌خواستم. لندنی زیرزمینی و تاریک در نایت‌ساید به تصویر کشیده می‌شود. در اینجا مروری بر دو جلد اول «چیزی از نایت‌ساید» و «ماموران نور و تاریک» خواهیم نوشت.

چیزی از نایت‌ساید

مجموعه نایت‌ساید با «چیزی از نایت ساید» شروع می‌شود که در آن جان تیلور به عنوان شخصیت خوب اصلی معرفی می‌گردد. کارآگاهی خصوصی که باید در جستجوی شخص خاصی در نایت‌ساید وهم‌آلود و همیشه تاریک، دو قلوی شیطانی لندن بپردازد. جان به خوبی آن را توصیف می‌کند: «جایی که چیزهای واقعا وحشی هستند.» وقتی برای اولین بار درباره نایت ساید خواندم احساس دنیای جادویی وغنی را پر از فرصت‌های قابل شکوفایی داشت. در دوقلوی تاریک لندن اتفاقات زیادی می‌افتد و شخصیت‌های عجیب زیادی هم هستند. به عنوان مثال بار استرنج فیلو را در نظر بگیرید که چقدر عالی به تصویر کشیده شده است و هم لبخند به لب شما می‌نشاند و همزمان احساس ناراحتی دارید که هر چیزی طبق انتظار اولیه شما نیست.

حتی وقتی درباره جستجوی جان تیلور در نایت ساید می‌خوانید اتفاقات زیادی می‌افتد. جان شخصیت خوب اصلی است و شغلی به عنوان کارآگاه خصوصی دارد. احساس من نسبت به بار هر چه عمیق و عمیق‌تر در مورد نایت‌ساید خواندم، در مورد شخصیت‌ها و گذشته‌هایشان اطلاع پیدا کردم وسیع‌تر شد. جمله‌ای هنوز هم درباره جان و پادشاه در ذهنم باقی‌مانده است. جان تیلور چند سال قبل از نایت‌ساید رفته است اما حالا برای جستجو در «چیزی از نایت‌ساید» دوباره برمی‌گردد. واقعا از نحوه توصیف جان تیلور خوشم آمد. شخصیتی مصمم در انتخاب کارهایش است اما به محض شروع آن حتی در صورت سختی‌ها پا پس نمی‌کشد. این ثبات از آنجا به نمایش در می‌آید که به خاطر پرداخت بالا کاری را انتخاب نمی‌کند. علاوه بر این‌ها شخصیتی مهربان و دست و دلباز دارد که او را دوست‌داشتنی می‌کند. بیش از تمام این مسائل توانایی خاص جان واقعا فوق‌العاده است و نمایش آن در کتاب اول من را تحت تاثیر قرار داد. جان موهبت یافتن اشیا را دارد. وقتی اولین بار چشم سومش را باز کرد واقعا عالی بود. توضیحات زنده و توانایی‌هایش شگفت‌انگیز هستند.

جان تیلور در طی جستجویش به چند تن از دوستان قدیمیش در نایت‌ساید بر می‌خورد: سوزی شوتر یا شاتگان سوی و ریزر ادی. این شخصیت‌ها برای خواندن فوق‌العاده هستند به خصوص شاتگان سوزی که شخصیتی انفجاری به همراه شاتگانی در دست دارد. این شخصیت‌ها به جنب و جوش داستان کمک می‌کنند.

تنها اشکالی که من هنگام پیش بردن داستان احساس کردم این بود که به دلیل غنای داستان و توصیف تمام شخصیت‌ها خط اصلی داستان یعنی جستجوی کتی مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد. اگر به داستان دقت کنید جان در جستجوی دختری جوان تبدیل به کارآگاهی خصوصی در فضایی وهم‌آلود می‌شود. اما وقتی ناگهان تمام وقایع نایت‌ساید معرفیم می‌گردند همه چیز رنگ و بویی دیگر می‌گیرد. در کل این مساله پیچیدگی‌های خوبی به شخصیت جان می‌دهد و انتظارها را از این مجموعه بالاتر می‌برد.

کتاب‌ها

جلد اول چیزی از نایتساید (2003) (Something from the Nightside) لینک دانلود

جلد دوم ماموران روشنایی و تاریکی (2003) (Agents of Light and Darkness) لینک دانلود

جلد سوم سوگند نایت‌ساید (2004) (Nightingale’s Lament) لینک دانلود

جلد چهارم نفرین در شهر (2005) (Hex and the City) لینک دانلود

جلد پنجم راه‌های نرفته (2005) (Paths Not Taken) لینک دانلود

جلد ششم تیزتر از دندان افعی (2006) (Sharper Than a Serpent’s Tooth) لینک دانلود

جلد هفتم تاوان سخت (2006) (Hell to Pay) لینک دانلود

جلد هشتم بازجوی غیرطبیعی (2007) (The Unnatural Inquirer) لینک دانلود

جلد نهم روزی دیگر برای دادرسی (2008) (Just Another Judgement Day) لینک دانلود

جلد دهم خوب بد و اسرار آمیز (2010) (The Good, the Bad, and the Uncanny) لینک دانلود

جلد یازدم شوالیه روزهای سخت (2011) (A Hard Day’s Knight) لینک خرید

جلد دوازدهم عروس چرم‌پوش (2012) (The Bride Wore Black Leather) لینک خرید (بزودی)

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*