خانه / ادبیات خارجی / معرفی کتاب: مجموعه شهرهای آسمانی اثر رابرت جکسون بنت

معرفی کتاب: مجموعه شهرهای آسمانی اثر رابرت جکسون بنت

مجموعه شهرهای آسمانی اثر رابرت جکسون بنت

The Divine Cities by Robert Jackson Bennett

خلاصه:

سال‌ها قبل شهر بلیکف قدرت خدایان را استفاده کردند تا بر دنیا حاکم شوند. اما محافظان آسمانیش به طور مرموزی کشته شدند و تسخیرکننده تسخیر شد. تاریخچه مغرورانه شهر را پاک کردند و حالا تنها شهر خارجی و مستعمره دیگری برای قدرت فعلی ژئوپلتیک دنیا است. شارا تیوانی وارد این شهر عقب‌افتاده می‌شود. رسما زن آرام دیپلماتی سطح پایین است که توسط حاکمان بلیکف فرستاده شده است. به طور غیر رمسی شارا یکی از موفق‌ترین جاسوسان کشورش به حساب می‌آید. او را فرستاده‌اند تا قتل تاریخ‌دانی به نظر بی‌آزار را تحقیق کند. شارا به دنبال حل این راز در شهر در حال حرکت و جابجاشونده فیزیکی و سیاسی است. شارا متوجه می‌شود شاید محافظان بلیکف همانطور که همه فکر می‌کردند نمرده‌اند. و توانایی خود او هم آسمانی است.

نظر منتقدان:

شارا و دستیارش سیگود به شهر قاره‌ای بلیکف در جستجوی قاتلان دکتر افرم پنگیوئي رفتند اما قرار است چیزهای بیشتری بفهمند. بلیکف شهری با حقایقی پنهان است و مسلما همه چیز با ظاهرش فرق دارد. شارا و همکارانش باید قاتلان را بیابند و جلوی نقشه تندروان را بگیرند پیش از آن که خیلی دیر شود.

شهر پله‌ها شروع کندی دارد و مدتی زمان می‌برد تا خواننده وارد فضای داستان شود. شیوه نویسندگی بنت کمی خاص است اما این شیوه روایت به داستان ارزش بیشتری می‌دهد چرا که شهر بلیکف در ابتدا ناراحت‌کننده به نظر می‌رسد. به تدریج به نحوه نوشتار و فضا عادت می‌کنید.

شارا قهرمان زن معمول داستان‌های فانتزی نیست. زیبایی خاصی ندارد و با این که در کار خود تخصص دارد اما به خاطر آن شناخته شده نیست. لحظه‌ای در داستان عمه و همزمان رئیس او، شارا را متخصص نمی‌داند بلکه یک علاقه‌مند به موارد آسمانی و قاره می‌داند.

نحوه ساخت دنیا در این داستان عالی است. بیشتر از پایین به بالا توصیف می‌شود اما به اندازه کافی اطلاعات پیش‌زمینه ارائه می‌شود. شیوه بنت در برخورد با مذهب جالب است و خواننده چیزی در مورد تاریخچه بلیکف و آسمانی گفته نمی‌شود. خود مردم قاره هم نمی‌دانند.

شهر پله‌ها قطعا یکی از رمان‌ها مورد علاقه است و قطعا کتاب بعدی را هم خواهید خواند. متاسفانه این کتاب به زبان فارسی ترجمه نشده است.

کتاب‌ها

جلد اول: شهر پله‌ها (۲۰۱۴) (city of stairs)

جلد دوم: شهر تیغه‌ها (۲۰۱۶) (city of blades)

جلد سوم: شهر معجزه‌ها (۲۰۱۷) (City of Miracles)

(لینک دانلود دو جلد اول به زبان اصلی)

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*