خانه / ادبیات خارجی / معرفی کتاب: مجموعه النیوم اثر دیوید ادینگز

معرفی کتاب: مجموعه النیوم اثر دیوید ادینگز

 

مجموعه النیوم اثر دیوید ادینگز

The Elenium By David Eddings

خلاصه:

اسپارهاوک، شوالیه پاندیون و قهرمان ملکه پس از ده سال تبعید به النیا بازگشت اما ملکه اهلاندای جوان در کریستال طلسم شده بود. اسپارهاوک به دنبال درمانی برای اهلانا می‌گردد و متوجه می‌شود تنها او قادر است نقشه‌های شیطانی را شکست دهد که حکومت او را تهدید می‌کند.

نظر منتقدان

این داستان شروع حماسی فانتزی شامل ۶ کتاب (دو مجموعه سه‌گانه به نام‌های النیوم و تامولی) است اما نگران طولانی بودن مجموعه نباشید چرا که خسته نمی‌شوید. این مجموعه داستان اسپارهاوک شوالیه پاندیون را روایت می‌کند که قادر است افرادی در مقام‌های بالا را عصبانی کند و دیدگاهی بسیار بدگمان به دنیا دارد. ملکه بیمار شده است و تنها راه نجاتش قرار دادنش در تختی از جنس الماس بود (عنوان داستان) این تخت تنها یک سال او را زنده نگه خواهد داشت. اسپارهاوک و دوستان پیش از اتمام زمان باید درمان را بیابند.

مهارت دیوید ادینگز در مقدمه درباره ترول‌ها مشخص است چرا که با بقیه رمان تفاوت دارد. او تصمیم گرفت تا مقدمه را به شیوه تالکین بنویسد تا نشان دهد قادر به چنین کاری است و منتقدان را تحت‌ تاثیر قرار دهد. داستان اصلی با شیوه معمول دیوید ادینگ نوشته شده است و به راحتی قابل خواندن است. شخصیت دوستان و همکاران اسپارهاوک مثل خود او به طرز مشخصی ترسیم می‌شود. آنها دو بعدی نیستند و در دل خواننده جای می‌گیرند.

داستان به شیوه سنتی نوشته شده است و شمشیربازی و جادوگری دارد اما بیشتر از آن، بارها جهت داستان تغییر می‌یابد که از حرکت به سیاست یا جادو به رفاقت‌های در طول سفر است. این تغییرات خواننده را علاقه‌مند نگه می‌دارد و مطمئن نیستید که اتفاق بعدی چیست. گاهی منتقدین به خنده می‌افتادند و حتی در تاریک‌ترین لحظات داستان هم می‌توانید انتظار شوخی داشته باشید.

تنها مشکل این کتاب‌ها در مورد ناتمام بودن هر جلد است. هر جلد کتاب کاملا در همان جلد به پایان نمی‌رسد و نیاز دارید جلد دوم دم دستتان باشد. متاسفانه هیچ کتابی از این نویسنده به زبان فارسی ترجمه نشده است.

نام کتاب‌ها:

سه‌گانه النیوم (The Elenium):

جلد یک: تخت الماس (۱۹۸۹) (The Diamond Throne)

جلد دو: شوالیه یاقوت (۱۹۹۰) (The Ruby Knight)

جلد سه: رز یاقوت کبود (۱۹۹۱) (The Sapphire Rose)

سه‌گانه تامولی (The Tamuli):

جلد یک: گنبد‌های آتش (۱۹۹۲) (The domes Of Fire)

جلد دو: شخصیت‌های درخشان (۱۹۹۳) (The Shining Ones)

جلد سه: شهر پنهان (۱۹۹۴) (The Hidden City)

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*