خانه / نشریه ی طلوع رویا / اولین شماره نشریه “طلوع رویا”- کارگاه داستان نویسی 1

اولین شماره نشریه “طلوع رویا”- کارگاه داستان نویسی 1

توصیه های داستان نویسی …

 

کلمه‌ی درست را پیدا کنید

نیل گیمن نویسنده 52 ساله انگلیسی، نویسنده‌ی کتاب‌های مشهوری در ژانر علمی – تخیلی و خیال‌پردازی است. او چند داستان مصور بلند نیز در کارنامه‌اش دارد که «مرد شنی» از جمله‌ی آن‌ها است. او جایزه‌ هوگو و نبولای 2002 و جایزه برام استوکر 2001 را گرفته است…

نیل گیمن نویسنده 52 ساله انگلیسی، نویسنده‌ی کتاب‌های مشهوری در ژانر علمی – تخیلی و خیال‌پردازی است. او چند داستان مصور بلند نیز در کارنامه‌اش دارد که «مرد شنی» از جمله‌ی آن‌ها است. وی جایزه‌ هوگو و نبولای 2002 و جایزه برام استوکر 2001 را گرفته است. «خدایان آمریکایی»، «شب بی‌پایان» و «مرد معجزه‌گر» از دیگر آثار او است. از بین آثارش داستان کوتاه «هیولا»، «کتاب گورستان» و رمان کوتاه «کورالاین» به فارسی ترجمه شده‌اند.
1. بنویسید.
2. کلمه‌ها را پشت هم بنویسید. کلمه درست را پیدا کنید، همان را نگه دارید.
3. آن‌چه را دارید می‌نویسید تمام کنید؛ حتی اگر مجبور به تمام کردنش نیستید، آن را تمام کنید.
4. کنارش بگذارید. سپس آن را چنان بخوانید که انگار برای اولین بار است که دارید می‌خوانیدش. آن را به دوستانی که به نظراتشان احترام می‌گذارید و به کسانی که چنین چیزی را می‌پسندند، نشان دهید.
5. به خاطر داشته باشید که وقتی آن‌ها به شما می‌گویند یک چیزی به نظرشان نادرست است یا تاثیرگذار نیست، تقریبا همیشه حق دارند؛ اما وقتی به شما می‌گویند دقیقا چه چیزی نادرست است و چطور باید تصحیح شود، تقریبا همیشه اشتباه می‌کنند.
6. درستش کنید. به خاطر داشته باشید که ـ دیر یا زود ـ قبل از این‌که متنتان حتی به کمال برسد، باید ولش کنید و بگذارید جلو برود و کار خودش را بکند و شما باید شروع به نوشتن اثر بعدی بکنید. کمال شبیه دنبال کردن خط افق است. راه بیفتید.
7. به شیرین‌کاری‌های خودتان(در داستان) بخندید.
8. قانون اصلی نوشتن این است که اگر این کار را با پشت‌گرمی کافی انجام دهید و اعتماد به‌نفس داشته باشید، می‌توانید هرکاری دوست دارید بکنید.(این می‌تواند یک قانون برای زندگی هم باشد همان‌طور که برای نوشتن هم هست). پس داستان‌تان را همان‌طوری بنویسید که نیاز دارد نوشته شود. نوشتن عملی صادقانه است و باید آن را به بهترین نحوی که می‌توانید انجام دهید. مطمئنن نیستم قوانین دیگری هم وجود داشته باشد یا نه. می‌دانم چیز مهمی باقی نمانده است.

 

لطفاً داستان خودتان را بنویسید

فرزام شیرزادی، نویسنده و روزنامه‌نگار، متولد 1356 در تهران است. نخستین داستانش «کلاغ‌ پر» 17 سال پیش، یعنی سال 1374 در روزنامه‌ی اطلاعات منتشر شد و مجموعه‌ی داستان «سه‌شنبه‌‌ی قرقی»، مجموعه‌ی داستان «ما سه‌نفر» و رمان «روشن‌تر از آبی» که بر اساس زندگی شهید امیر سرتیپ حسن آبشناسان نوشته شده از دیگر آثار اوست…

فرزام شیرزادی، نویسنده و روزنامه‌نگار، متولد 1356 در تهران است. نخستین داستانش «کلاغ‌ پر» 17 سال پیش، یعنی سال 1374 در روزنامه‌ی اطلاعات منتشر شد و مجموعه‌ی داستان «سه‌شنبه‌‌ی قرقی»، مجموعه‌ی داستان «ما سه‌نفر» و رمان «روشن‌تر از آبی» که بر اساس زندگی شهید امیر سرتیپ حسن آبشناسان نوشته شده از دیگر آثار اوست. حرفه‌ی اصلی شیرزادی، روزنامه‌نگاری است.

1ـ داستان نوشتن از دشوارترین کارهاست؛ پس به خودتان سخت بگیرید و زیاد مطالعه کنید.
2 ـ مهم‌ترین نکته در هر داستان، چیزهایی است که گفته نمی‌شود، بلکه تلحویا به آن‌ها اشاره می‌شود.
3 ـ هنگام نوشتن، خودتان را از هر قید و بند دست و پا گیر خلاص کنید.
4ـ اگر از داستانی که نوشته‌اید رضایت کامل ندارید خودتان را گول نزنید، عجالتا داستان‌ را کنار بگذارید و بدون رودربایستی به بهتر شدن آن فکر کنید.
5 ـ به اندازه‌ی کافی فرصت دارید از چیزهایی بنویسید که تجربه نکرده‌اید؛ بنابراین دیده ها و تجربه‌هایتان را دستمایه کنید.
6ـ از بیان واقعیت‌ها نهراسید؛ جسارت در نوشتن اهمیت بسیاری دارد.
7ـ لطفا داستان خودتان را بنویسید؛ از روی کار دیگر نویسنده‌ها کپی‌برداری نکنید؛ یعنی اشتباه بنویسید اما مستقل بنویسید.
8ـ در نوشتن، جزییات اهمیت بسیاری دارد و تأثیر عمیقی در باورپذیری داستان ایجاد می‌کند.
9ـ شیفته‌ی نوشته‌های خود نشوید، داستان‌تان را آن‌قدر بازنویسی کنید تا مطمئن شوید واقعا خوب است، بعد آن را کنار بگذارید و به داستان بهتر از آن فکر کنید.
10ـ گفت‌وگو در داستان اهمیت فراوان دارد و باید کارکرد داشته باشد؛ آشکار کردن شخصیت و پیش بردن پیرنگ.

 

 

به آن‌چه می‌نویسی گوش کن

هلن دانمور شاعر، رمان‌نویس و نویسنده‌ی ادبیات کودکان، متولد 1952 در بریتانیا است. او که افتخار بردن جایزه‌ی اورنج 1996را برای رمان «هجی کردن زمستان» در کارنامه‌اش دارد به عنوان شاعر نیز شهرت دارد. او به فهرست نهایی جایزه‌ی «تی.اس.الیوت» که از جایگاه خاصی در شعر برخوردار است، راه یافته است.

ده توصیه برای نوشتن:

 1. نوشتن روزانه را وقتی تمام کنید که هنوز مایل به ادامه‌ی نوشتن هستید.
  2. به چیزی که نوشتید گوش کنید. وجود ریتمی غیرقابل قبول در متن و دیالوگ‌هایتان ممکن است به این معنی باشد که شما هنوز به اندازه‌ای کاراکترها را نمی‌شناسید تا به جای آن‌ها سخن بگویید.
  3. نامه‌های کیت را بخوانید.
  4. دوباره بخوانید. دوباره بنویسید. دوباره بخوانید. دوباره بنویسید. اگر هنوز این کار جواب نمی‌دهد، بندازیدش دور. احساس خوبی است. در ضمن دلتان نمی‌خواهد دور و برتان پر از جنازه‌های شعرها و داستان‌هایی باشد که همه چیز در خود دارند به غیر از زندگی‌ای که نیاز دارند.
  5. شعرها را با قلبتان حفظ کنید.
  6. به سازمان‌های حرفه‌ای بپیوندید که از حقوق نویسندگان دفاع می‌کنند.
  7. مشکل یک نوشته معمولا وقتی برای پیاده‌روی بیرون بروید خود را مشخص می‌کند.
  8. اگر می‌ترسید که مراقبت از فرزندانتان و خانه‌تان به نویسندگی‌تان صدمه بزند، به «جی. جی. بالارد» فکر کنید.
  9. به بچه‌هایتان فکر نکنید، همان‌طور که لارکین(که احساس گرا نبود) گفته: «چیزی که از ما باقی می‌ماند عشقمان است».
  10. همان موارد بالا را رعایت کنید کافی است.

 

منبع:

www.louh.com

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*