خانه / مقالات / اساطیر / اساطیر اسکاندیناوی / هیمیر (اساطیر اسکاندیناوی)

هیمیر (اساطیر اسکاندیناوی)

هیمیر

در اساطیر اسکاندیناوی هیمیر (به انگلیسی Hymir) یک غول و شوهر ماده غول هروثر و بنا بر شعر ادی هیمیسکویدا پدر خدایی به نام تیر است. دیگی به پهنای یک مایل داشت که ایسیر برای تخمیر آب جو می‌خواستند. ثور همراه با تیر آن را از او گرفتند. چندین دختر داشت

هیمیسکویدا و گیلفانینگ

هیمیسکویدا داستان بدست آوردن دیگ را از هیمیر توسط تیر و ثور بیان می‌کند. جمجمه‌اش به طور غیر معمولی سخت است و ثور فنجانی را با پرتاب به سر او می‌شکند. هیمیسکویدا داستان ماهی‌گیری همراه یورمونگاند مار جهان را هم می‌گوید. آنها از سر بهترین گاو هیمیر به عنوان طعمه استفاده می‌کنند  تا یورمونگاند را بگیرند. مار یا خود آزاد می‌شود یا همانطور که در گیلفانینگ ادای منثور نوشته شده است توسط هیمیر رها می‌شود. ادای منثور جزئیات بیشتری نیز بیان می‌کند که ثور هنگام بالا کشیدن یورمونگاند به داخل، پایش به قایق فرو می‌رود.

این برخورد ثور موضوعی محبوبب در هنرهای اسکاندیناوی و نورس است. سه سنگ تصویری مرتبط با این اسطوره هیمیر را نشان می‌دهد که سنگ تصویری آردر هشتم، سنگ هوردوم و صلیب گاسفارت است. تخته سنگی که شاید بخشی از صلیب دوم در گاسفارت باشد صحنه ماهی‌گیری با سر گاو را نشان می‌دهد. سنگ جادویی آلتونا نمایان‌گر همین افسانه است اما او را نشان نمی‌دهد که احتمالا به خاطر باریک بودن سنگ است.

 

[ls_content_block id=”2625″]

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*