خانه / مقالات / 10 دلیل برای شاهکار نامیدن مجموعه ی چرخ زمان

10 دلیل برای شاهکار نامیدن مجموعه ی چرخ زمان


آخرین کتاب از مجموعه ی 14 قسمتی چرخ زمان به نام «یادآوری از نور» در سال 2012 چاپ شد و حالا انجمن ما در حال ارائه ی ترجمه ی اولین جلد از این مجموعه به نام «چشم جهان» می باشد. در این مقاله سعی بر بیان تاثیر و علت شاهکار حساب شدن این مجموعه شده است. پس خودتان را برای ملاقات با گسترده ترین دنیای فانتزی آماده کنید.

1

2

 

نمی توان گفت مجموعه ی «چرخ زمان» فقط یک فانتزی حماسی دیگر مثل بقیه ی همنوعانش است. احتمالا بعد از ارباب حلقه ها، این مجموعه مهم ترین مجموعه ی فانتزی بزرگسالان است، و جذابیت آن کاملا متمایز با سه گانه ی تالکین است. همچنین با اینکه بعد از فوت غم انگیز رابرت جوردن در 2007، سه کتاب آخر مجموعه توسط برندون ساندرسون نوشته شد (با استفاده از خط مشی کلی که قبلا توسط رابرت جوردن مشخص شده بود) کتاب «گرد آمدن طوفان» نامزد جایزه ی دیوید گمل شد.
بنابراین با نوشته شدن جلدهای بعدی به نام «برج های نیمه شب» و پس از آن «یادآوری از نور»، حالا وقت آن است که خودتان را آماده کنید و دوباره با این مجموعه آشنا بشوید، چون به راستی که مجموعه ای فوق العاده است:

1. با یک فانتزی معمولی رو در رو نیستید

بر خلاف دیگر فانتزی های بعد از تالکین، در “چرخ زمان” هیچ اِلفی وجود ندارد. نه الفی هست، نه دورفی، و نه شاهزاده خانم خندانی. رابرت جوردن دنیایش را “مثل آخرین سالهای قرن 17 با این تفاوت که باروتی وجود ندارد” توصیف می کند، و با اینکه هیولاهای بسیاری به نام سربازان سایه وجود دارند، کل مجموعه بسیار انسانی تعریف شده است.

2. یک نسل از خواننده ها و نویسنده ها با آن بزرگ شده اند

اولین جلد از مجموعه ی «چرخ زمان» در 1990 چاپ شد، و آخرین آن در 2012 – که در کل 22 سال طول کشیده است. برندون ساندرسون اولین بار وقتی در سنین نوجوانی بود خواندن این مجموعه را شروع کرد و حالا یک نویسنده ی فانتزی محترم است که بعد از مرگ جوردن مجموعه را به پایانش رسانده است. تقریبا یک نسل از میلیون ها خواننده شانس این را داشته اند که با این مجموعه آشنا شوند. از آنهایی که از ابتدا با کتاب اول شروع کرده اند و تا منتشر شدن جلد بعدی بارها کتاب قبلی را مرور کرده اند گرفته، تا آنهایی که دیر با مجموعه آشنا شده اند و بر سر سریع تر خواندن مجموعه و رسیدن به کتاب بعدی با هم مسابقه داده اند. دنیا تغییر کرده است، کتاب ها تغییر کرده اند، مردم تغییر کرده اند، اما مجموعه به روندش ادامه داده است و ما را سرگرم کرده است. هیچ چیز دیگری نیست که توانسته باشد چنین تاثیری بر ما گذاشته باشد.

 

3

3. با موفقیت پس از مرگ نویسنده اش در صدر موفقیت باقی مانده است


“چرخ زمان” توسط رابرت جوردن – که نام مستعار نویسنده ای به نام جیمز الیور ریگنی جونیور می باشد – خلق و نوشته شده است. 11 تا از کتاب های مجموعه را نوشته بود که مشخص شد آمیلوئیدوز قلب پیوندی دارد و در آوریل 2006 فوت کرد. به خاطر اینکه مجموعه اش طرفداران بسیاری داشت قسمت زیادی از کتاب آخر را از قبل برنامه ریزی کرده بود – بارها گفته بود که “نزدیک به 20 سال است که صحنه ی آخر کتاب آخر در ذهنم است.” – و بعد از اینکه متوجه شد خودش نخواهد توانست مجموعه را به پایان برساند، مطمئن شد که یادداشت های بسیار و پر از جزئیات از خودش باقی خواهد گذاشت تا بعد از مرگش کسی دیگر بتواند مجموعه را به پایان برساند. بعد از آن همسر جوردن، دستیاران، و ناشرش با نویسنده ای فانتزی و طرفدار چرخ زمان به نام برندون ساندرسون کار کردند تا بتواند مجموعه را ادامه بدهد.

5

4. پایان تکان دهنده ای در انتظارتان است!


وقتی رابرت جوردن شروع به نوشتن این مجموعه کرد قرار بود کلا 6 جلد بنویسد. اما داستانی که می خواست روایت کند بسیار بزرگ تر از حد انتظارش بود و همینطور رشد کرد و رشد کرد. جوردن امید داشت که کتاب 12 آخرین جلد این مجموعه باشد، اما وقتی ساندرسون مسئولیت مجموعه را به عهده گرفت به سرعت متوجه شد که اطلاعات برنامه ریزی شده برای این جلد خیلی بیشتر از حد گنجایش یک کتاب هستند. بنابراین تصمیم گرفت کتاب آخر را در 3 جلد ارائه کند.

5. برای هر سنی جذاب است

مهم نیست چند سالتان باشد، بالاخره با شخصیتی در چرخ زمان ارتباط برقرار خواهید کرد. نوجوانان ممکن است خودشان را در رَند، مَت، یا پِرین ببینند که ماجراجویانی جوان و آماده ی مواجه شدن با دنیا هستند و از دست بزرگترهایی که همیشه اصرار بر توقف و تمرین و یادگیری دارند خسته شده اند. طرفداران مسن تر ممکن است آه بکشند و در ذهنشان کاراکترهای جوان تر را به پند گرفتن از نصیحت کاراکترهای بزرگتر تشویق کنند. طیف وسیع کاراکترها و تفاوت هایشان در سن، مقام، جنسیت، و شغل، به این معنی است که مهم نیست کجای زندگی تان باشید، بالاخره یک شخصیت را پیدا می کنید که با روحیات شما هماهنگ است. و دفعه ی بعد که این مجموعه را بخوانید ممکن است این شخصیت کاملا عوض بشود.

6. فقط یک رمان نیست، بلکه یک دنیاست

یکی از دلایلی که باعث شد این مجموعه چنین بزرگ شود این بود که جوردن در آن فقط داستان خطی زندگی تعدادی مشخص کاراکتر را توصیف نمی کند. قصد او توصیف کل دنیا، خود چرخ زمان، و همه ی مردم، جنگ ها، و اتحادهایی بود که این دنیا را شکل داده اند – همان مشکلات و اتفاقاتی که در دنیای خودمان با آنها روبرو هستیم. جوردن حجم بسیار غنی و بزرگی از اطلاعات و عناصر مختلف در مورد دنیایی که داستانش در آن رخ می دهد را به رشته ی قلم در آورد که قرار نبود هیچ گاه چاپ بشوند. در تک تک جمله ها میتوان برنامه ریزی و تحقیق را مشاهده کرد، که باعث ایجاد یکی از بهترین فانتزی ها شده است.

7. برای دوباره خواندن عالی است

بیایید راستش را بگوییم – اگر مجبور باشید چهار سال صبر کنید تا کتاب بعد منتشر شود، احتمالا دلتان بخواهد قبل از شروع جلد بعد، دوباره خودتان را با شخصیت ها و اتفاقات گذشته آشنا کنید. خوشبختانه “چرخ زمان” مجموعه ای ست که خودش را برای چنین دوباره خوانی ها آماده کرده است. همه ی کتاب ها پر هستند از جزئیات کوچک که در بار اول خواندن ممکن است متوجه شان نشده باشید و درک آهسته ی اینکه چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است باعث می شود در خواندن دوم (و سوم، و چهارم) همیشه لایه های جدیدی از راهنمایی ها و نکات ریز به اطلاعاتتان اضافه بشود.

8. زن ها حضور ابزاری ندارند

توصیفات جوردن درباره ی شخصیت های مونث داستان حتی باعث شد بعضی طرفدارها فکر کنند خود جوردن یک زن است – عجیب به نظر می رسد اما نشانگر این است که شخصیت های زن چرخ زمان چقدر با بقیه ی داستان ها فرق دارند. اینجا آنها فقط در به در های عاشق یا شاهزاده های جنگجو نیستند بلکه با مردها کاملا برابرند، و قدرت ها و مسئولیت های خاص خودشان را دارند. از آنجایی که سایدین، نیمه ی مذکر منبع حقیقی، همگی آلوده هستند، زن ها تنها کسانی هستند که قادر به کنترل جادو هستند. به همان اندازه ی شخصیت های مرد، شخصیت های زن نیز وجود دارد، و از موارین گرفته تا اگوین، هرگز با آنها مثل موجودات کلیشه ای برخورد نمی شود.

9. فقط برای طرفداران فانتزی نیست

با اینکه ما خودمان عاشق ژانر فانتزی هستیم، در عین حال درک می کنیم که ممکن است برای همه به یک اندازه جذاب نباشد. همیشه کسانی هستند که با قالب کلی دنیای تالکین خو نمی گیرند – حالا بحث الف ها باشد یا دوشیزه های جیغ کش، بالاخره چیزی باعث شده با آن همراه نشوند. اما چرخ زمان متفاوت است. توسعه ی زیبای شخصیت ها، جزئیات دنیای ساخته شده، و داستان سرایی حرفه ای این مجموعه به این معناست که لازم نیست حتما از شمشیر و جادوگری خوشتان بیاید تا مشتاق دنبال کردن داستان رَند باشید. فروش میلیون نسخه ای “چرخ زمان” به این خاطر است که فقط ما عشق فانتزی ها نیستیم که از آن خوشمان می آید.

10. رَند التور

وقتی برای اولین بار با رند ملاقات کردیم فقط یک پسرک مزرعه دار بود. از آن موقع تابحال او با سرنوشتش به عنوان تجلی اژدها، تجلی قهرمان روشنایی در برابر تاریکی خو گرفته است. متوجه شد که می تواند از قدرت سایدین، یعنی همان نیمه ی مذکر جمعیت منبع حقیقی، استفاده کند و قدرتمند شود، اما درک فساد این قدرت برای او به معنای دیوانگی تدریجی است. از آن موقع به بعد، قدرتمندتر شده است، در جنگ ها مبارزه کرده، شکنجه شده و اعضای بدنش را از دست داده، با گذشته ی خودش صحبت کرده و فراموش کرده است چطور بخندد. با حضور در هر قدم این مسیر با او، تک تک خواننده ها مشتاق دیدن نبرد نهایی یا همان تارمون گایدون خواهند بود.

لیست کتاب های این مجموعه به قرار زیر است:

 1. چشم جهان (1990)
 2. شکار عظیم (1990)
 3. تجلی اژدها (1991)
 4. قیام سایه ها (1992)
 5. شعله های بهشت (1993)
 6. ارباب آشفتگی (1995)
 7. تاج شمشیر (1996)
 8. گذرگاه خنجر ( 1998 )
 9. قلب زمستان (2000)
 10. چهارراه شامگاهی (2003)
 11. چاقوی رویا (2005)
 12. گرد آمدن طوفان (2009)
 13. برج های نیمه شب (2010)
 14. یادآوری از روشنایی (2012)


همچنین یک دیباچه به نام بهار جدید نوشته شده است که در 2004 چاپ شد.

Books / Toys / DVDs

4 دیدگاه

 1. واقعا لایق عنوان شاهکاره.یکی از بهترین حماسی های دنیا.

 2. اگه خوبه مثل مگنوس سريع ترجمش كنيد

 3. واقعا عالیه ،واقعا هم درست گفته شده بعد از ارباب حلقه ها اغلب داستان های فانتزی پر از الف و … شد ولی این کتاب در شخصیت سازی و شخصیت پردازی واقعا عالیه و کتاب زنده ایه .امیدوارم ترجمه ی کتاب بی وقفه ادامه پیدا کنه

 4. واقعا این کتاب شاهکاره،
  امیدوارم جلد دومش هم ترجمه کنید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*